109684-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Dokumenthanteringssystem – Systemstöd för ärende- och dokumenthantering samt diarieföring
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSystemstöd för ärende- och dokumenthantering samt diarieföring
BeskrivningUpphandlingen avser ett helhetsåtagande gällande leverans-, support- och underhållsavtal innehållande nyttjanderätt, tjänster för installation, parametersättning, utbildning, driftsättning samt support, underhåll och vidareutveckling av systemet. Det som efterfrågas i upphandlingen är en helhetslösning som hanterar en effektiv, rättssäker och transparent diarie- och ärendehanteringsprocess. Systemet ska vara komplett och innehålla samtliga delar som krävs för svensk myndighet/offentlig sektor. Offererat system ska kännetecknas av användbarhet och ge tillgång till information och funktionalitet på ett pedagogiskt, logiskt och mellan funktioner integrerat sätt. Systemet ska innehålla digital signatur och integrationer med AD, e-post, intranät och processverktyg. Systemstödet ska uppfylla tryckfrihetsförordningen, offentlighets och sekretesslagen, arkivlagen med flera lagar vilket ställer stora krav på systemstödets förmåga att stödja bolagets förmåga att hantera en stor mängd information, handlingar, dokument och processer. I systemet ska det gå att samla dokument som hör ihop i ett ärende och skydda sekretessbelagda dokument. Dokument ska kunna gallras och/eller arkiveras genom export till ett e-arkiv (system för bevarande), antingen Lejonfastigheters eget eller ett externt såsom Stadsarkivets e-arkiv.
Intern identifierareUPH-2018-0429
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48311100 Dokumenthanteringssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 22456000 Licenser, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72253200 Stödtjänster för system, 79560000 Arkivering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Beskrivning.
Intern identifierareSystemstöd för ärende- och dokumenthantering samt diarieföring