10973-2017 - ResultatSverige-Växjö: Medicinska hjälpmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjälpmedel, AD-madrasser.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Växjö.
Nuts-kod SE212 Kronobergs län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlande myndigheter är Alvesta kommun, Lessebo kommun, Ljungby kommun, Markaryds kommun, Tingsryds kommun, Uppvidinge kommun, Växjö kommun och Älmhults kommun. Upphandlingen administreras av Växjö kommuns upphandlingsenhet. Ansvarig upphandlare är Christer Öhlin, e-post christer.ohlin@vaxjo.se
Beskrivning av tjänsten:
Upphandlingen avser köp av AD-madrasser samt vissa till dessa knutna produkter och tillbehör. Upphandlingen är uppdelad i sju produktgrupper. Volymen är beräknad per år:
ISO-kod 181218 Distansmadrass ca 40 st.
ISO-kod 043306 Bäddmadrass antidecubitus (sårkategori 2) ca 80 st.
ISO-kod 043306 Grundmadrass antidecubitus (sårkategori 2) ca 130 st.
ISO-kod 043306 Statisk antidecubitusmadrass med elektrisk pump (sårkategori 2) ca 50 st.
SO-kod 043306 Luftfylld antidecubitusmadrass utan pump(sårkategori 3) ca 15 st.
ISO-kod 043306 Tryckväxlande antidecubitusmadrass med elektrisk pump(sårkategori 3) ca 50 st.
ISO-kod 043306 Tryckväxlande antidecubitusmadrass med elektrisk pump(sårkategori 4) ca 10 st.
Kompletterande information:
Förfrågningsunderlag hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress: www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com
Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. Observera: Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling
Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress.
Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen frågor och svar i TendSign men kan även skickas via e-post till Christer.ohlin@vaxjo.se
Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av förfrågningsunderlaget.
Ekonomisk kapacitet:
1. Skatter och sociala avgifter:
Anbudsgivare ska vara fri från skuld för svenska skatter och socialavgifter både hos Skattemyndigheten och hos Kronofogdemyndigheten. Den upphandlande myndigheten samarbetar med Skatteverket och kommer att kontrollera detta. Kontroll sker under första veckan efter anbudens öppnande och löpande under avtalsperioden. Mindre skulder accepteras om skulden regleras alternativt överenskommelse finns med berörd myndighet. Detta gäller också de företag som uppdragstagaren i sin tur anlitar, i alla led. Uppdragstagaren är ansvarig för att kontroll sker i alla underliggande led.
2. F-skatt:
Leverantören ska senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt. Den upphandlande myndigheten kontrollerar detta. Detta gäller också de företag som uppdragstagaren i sin tur anlitar, i alla led. Uppdragstagaren är ansvarig för att kontroll sker i alla underliggande led.
3. Finansiell och ekonomisk ställning:
Anbudsgivaren ska ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare ska ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om anbudsgivare har sämre rating än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav.
Vid lägre rating än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter.
Anbudet kommer att diskvalificeras om företaget inte kan anses ha en god finansiell och ekonomisk ställning. Rating hos Creditsafe kontrolleras av den upphandlande myndigheten.
Samma kvalificeringskrav tillämpas för utländska anbudsgivare. Om upplysning inte kan hämtas via Creditsafe kommer den upphandlande myndigheten att begära likvärdiga intyg från anbudsgivaren.
Om företaget är nystartat kan anbudsgivaren ändå anses motsvara dessa krav om denne lämnat en förklaring/intyg som visar att anbudsgivaren innehar motsvarande ekonomiska stabilitet. Förklaringen/intyget kan komma att begäras in av upphandlande myndighet.
Teknisk förmåga och kapacitet:
Anbudsgivaren ska bifoga en kortfattad beskrivning av sin kapacitet att tillgodose upphandlande myndighets behov under de förutsättningar som framgår av detta förfrågningsunderlag. I beskrivningen ska företagets organisation och personalstyrka beskrivas. Om en förmåga/resurs/kompetens utifrån vad som utlovats i ert anbud ej finns och vidmakthålls under avtalsperioden kan detta att betraktas som ett väsentligt avtalsbrott.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33196000 Medicinska hjälpmedel, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 39143112 Madrasser
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.