109777-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Pacemaker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arytmi pacemakers, ICD, ILR, elektroder
Referensnummer: VF2018-0037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33182210 Pacemaker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2018-0037 Arytmi pacemakers, ICD, ILR, elektroder
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50 Pacemaker SSIR51 Pacemaker DDDR52 Pacemaker CRT-P53 Pacemaker Leadless54 ICD-VVI Basmodell55 ICD-VVI Avancerad56 ICD-DDD Basmodell57 ICD-DDD Avancerad58 CRT-D Basmodell59 CRT-D Avancerad60 Subkutan ICD61 ILR (Implanterbar loop recorder)62 Elektroder Pacemaker63 Elektroder ICD64 Elektroder CRT65 Övrigt sortiment
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till 48 000 000 SEK baserat på inköpsvolym under föregående år, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.10.2019
Avtalets beräknade slutdatum: 30.9.2021
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33180000 Funktionellt stöd, 33182000 Apparatur för understöd av hjärtfunktioner, 33182200 Apparatur för hjärtstimulering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen