Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Delvist kommunalt ägd Stiftelse
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering - Större underhållsåtgärder i fastighetsbestånd
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Stiftelsen Karlstadshus avser att hitta en part för sammarbete vad gäller renovering och ombyggnadsarbeten i sitt befintliga fastighetsbestånd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 160 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211310 Byggnation av badrum, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45421132 Montering av fönster, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen