109920-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Farsta: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Seniorbesök på vård- och omsorgsboende och servicehus
Referensnummer: ALD 2022/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Som ett komplement till den tidigare satsningen ungdomsbesök sker en utveckling av det sociala innehållet i äldreomsorgen och det blir möjligt att få besök även av seniorer.
Seniorerna ska hjälpa till att öka den sociala samvaron och därmed höja kvaliteten inom vård- och omsorgsboenden samt i servicehus utan att ersätta den ordinarie personalen. Målet är att vidmakthålla funktionsförmågor och ge möjlighet till ökad reflektion och meningsfullhet i vardagen genom mellanmänskliga möten.
Bakgrunden är att man inom äldreförvaltningen vill stimulera ansvariga för vård- och omsorgsboendena till att erbjuda de äldre trevliga och meningsfulla aktiviteter.
Men även andra syften finns:
• att skapa kontakt med andra personer än personalen och de anhöriga
• att skapa möjlighet till för seniorer att fortsätta göra något meningsfullt efter pensionen
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen