109972-2022 - ResultatSverige-Sveg: Byggnation av avloppsreningsverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA 2025 - Avloppsreningsverk i Sveg
Referensnummer: VMR 2021/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av nytt avloppsreningsverk i Sveg. Vatten- och Miljöresurs avser att som utförandeentreprenad bygga ett nytt avloppsreningsverk i Sveg utrustat för mekanisk, biologisk och kemisk rening.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232421 Reningsverk, 45236000 Markanläggning, 45245000 Muddrings- och pumparbeten för installation av avloppsreningsverk, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen