Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
H322 Kalmar slott och Borgholms slottsruin. Upphandling av Slotts-/husarkitekt. Förvaltningsstöd i kulturhistoriska miljöer.
Referensnummer: Dnr 224-2496/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ansökningsinbjudan:
Slotts-/husarkitekt som generalkonsult (GK).
Förvaltningsstöd i kulturhistoriska miljöer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ansökningsinbjudan;
Fastighetsförvaltaren och arkitekten skall i samverkan arbeta för att nå de mål som byggnadsminnesförklaringen och vårdprogram syftar till.
Arkitekten skall i rollen som GK leda och samordna en konsultgrupp (UK).