11004-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning – Läkemedelsautomater
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLäkemedelsautomater
BeskrivningÅnge kommun upphandlar läkemedelsautomater som laddas med dospåsar (dosförpackad medicin) och meddelar med en kombination av ljus, ljud, text och tal när det är dags att ta läkemedel. Automaten ska bland annat kunna larma till personal på distans om läkemedel inte är taget på utsatt tid och behörighetsstyra hanteringen av automaten utifrån personalgruppernas indelning samt spärra uttag av ej uttagna läkemedel.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92717:Lot:1
Optioner
Beskrivning av alternativenLÄA i LSS och SÄBO