110058-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Låssmedstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lås och passagesystem byggnad 02 Löwenströmska sjukhuset 2017.
Referensnummer: SLSO 17-442
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Installation av lås och passagesystem samt service och underhåll av den samma efter installation.
Ansökningsinbjudan selektiv upphandling:
Denna ansökningsinbjudan avser inbjudan att komma in med ansökan om att bli prekvalificerad för att lämna anbud gällande installation av Lås och passagesystem byggnad 02 Löwenströmska sjukhuset 2017.
Upplysningar eller förtydliganden under ansökningstiden:
För att få del av kompletteringar, förtydliganden samt frågor och svar ska anbudssökanden vara registrerad via Visma TendSign.
Kompletteringar, förtydligande samt frågor i avidentifierad form och svar på frågor under processen kommer att sändas till anbudssökandens angivna kontaktperson via Visma TendSign. Frågor ställda efter den 12.4.2017 kommer inte att besvaras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625300 Inbrottslarmssystem, 32410000 Lokalt nät, 32552600 Porttelefoner, 35121300 Säkerhetsinstallationer, 44521100 Lås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 48820000 Servrar, 50000000 Reparation och underhåll, 50312600 Underhåll och reparation av IT-utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen