110098-2025 - Resultat
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – VVS-Projektering och sakkunnig/kontrollant
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelVVS-Projektering och sakkunnig/kontrollant
BeskrivningUpphandling av ramavtal för VVS-projektering. Konsulten förutsätts kunna handlägga uppdrag samt projektera och redovisa handlingar inom fackområde sanitet, gas, tryckluft, kyla, värme, ventilation samt styr- och övervakningsinstallationer. Projektering ska ske enligt branschregler, bland annat "Säker Vatteninstallation".
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104687:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation