110104-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Circular dichroism spektrometer
Referensnummer: FS 2.1.2-323-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet har för avsikt att upphandla en avancerad circular dichroism (CD) spektrometer som kan mäta CD i väldigt låga och höga våglängder.
Instrumentet har ett integrerat temperaturkontrollsystem och simultant kunna mäta circular dichroism, linjär dikroism, absorbans och fluorescens.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38433000 Spektrometrar, 38600000 Optiska instrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen