110187-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cafésortiment
Referensnummer: Ks 113/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Örebro kommun, org.nr. 212000-1967, bjuder härmed in er att lämna anbud gällande köp av kaffebröd, konditorivaror, färdiga smörgåsar, tårtor och smörgåstårtor för kommunens samtliga enheter. Köp sker genom avhämtning/inköp i butik.
Örebro kommun avser teckna avtal med de leverantörer som blir godkända, och finns inom området, för att ge en bred geografisk spridning av leverantörer och en god tillgänglighet för beställare. Ingen rangordning kommer att ske utan det är beställarens behov vid det specifika tillfället som avgör.
Det är enbart de leverantörer som lämnar anbud och blir godkända, som kommer att få leverera till Örebro kommun.
Avtalet gäller i 4 år från tidigast 28.5.2021
Välkommen med ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15811500 Färdiga brödprodukter, 15811510 Smörgåsar, 15812000 Bakverk och kakor, 15812100 Bakverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsvärdet uppskattas totalt för alla enheter till ca 700 000 SEK/år. Inga volymer garanteras under avtalsperioden. Inköpen kommer på grund av Corona att starta på en låg nivå. Då det är fler leverantörer som kommer ingå i avtalet är det inte möjligt att ange en summa för varje leverantör utan här presenteras totalsumman.