Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster m.m.
Referensnummer: 2019/0213
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar att på en nationell nivå tillhandahålla bevakningstjänster, personskydd samt installations- och underhållsarbeten av lås-, larm-, passage-, kamera- och brandskyddssystem till Rekryteringsmyndigheten (tjänsten). Tjänsten omfattar även projektering, omvärldsanalys och tekniskt stöd för installations- och underhållsarbeten inom områdena ovan. Den precisa omfattningen och beskrivningen av efterfrågad tjänst framgår av övriga upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35121700 Larmsystem, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 45222300 Tekniskt arbete för säkerhetsanläggningar, 75251110 Brandskyddstjänster, 79713000 Vakttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen