Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform i grundskolan inklusive grundsärskolan
Referensnummer: 18125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun inbjuder leverantörer att lämna in ansökan om deltagande i konkurrenspräglad dialog (KPD) i rubricerad upphandling i enlighet med bifogat upphandlingsunderlag. All information som behövs för att ansöka om att delta i konkurrenspräglad dialog finns i bifogat upphandlingsunderlag. Se gärna vår film, via bifogad länk, som presenterar bakgrund, syfte och mål med upphandlingen:
Välkommen att inkomma med en ansökan om att delta i konkurrenspräglad dialog.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 35711000 Ledning, styrning och kommunikationssystem, 35712000 Taktisk ledning, styrning och kommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Umeå kommun avser att teckna kontrakt för en icke-exklusiv, i tiden obegränsad, nyttjanderättslicens inklusive support och underhåll. Underhåll ska inkludera tillgång till nya versioner. Köpta licenser gäller så länge de inte sägs upp av kund med en första avtalstid om 5 år (60 månader). Avtalet förlängs därefter löpande årsvis om 12 månader med 6 månaders uppsägningstid.