Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Programförsörjning och licenspartner
Referensnummer: KS 2021/188
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 22456000 Licenser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser programförsörjning, licenspartner och därtill kopplade konsulttjänster. Genom avtal med en leverantör som innehar såväl expertis som erforderliga verktyg samt agerar återförsäljare av program, licenser och förnyelse av underhåll utav licenser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22456000 Licenser, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen