110321-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende byggnads-, anläggnings- och installationsentreprenader, AB Boxholmshus
Referensnummer: UH-2022-45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal gällande byggnads-, anläggnings- och installationsentreprenader åt AB Boxholmshus efter avrop. Objektet omfattar reparationer, underhållsarbete, ändrings- och ombyggnadsarbeten samt förebyggande underhåll på fastigheter som ägs av AB Boxholmshus alternativt förvaltas åt Boxholms kommun. AB Boxholmshus dotterbolag AB Boxholmsteknik innefattas även i detta avtal, som bland annat sköter kommunens vatten och avlopp samt sop- och återvinnings hantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 48 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45261310 Plåtslageri, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331210 Installation av ventilation, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45432110 Golvläggning, 45442100 Målning, 45442180 Ommålning, 71356100 Tekniska kontroller, 71631000 Teknisk besiktning, 90915000 Ugns- och skorstenssotning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen