110457-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Apparatur och instrument för operationssalar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försörjningspendlar till Blekingesjukhuset i Karlskrona
Referensnummer: 2020/01076
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33162000 Apparatur och instrument för operationssalar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser 25 st. försörjningspendlar. I åtagandet ingår leverans av aktuella utrustningar inklusive demontering och omhändertagande av befintliga försörjningspendlar, installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick, klinisk och teknisk dokumentation, utbildning av klinisk och teknisk personal samt teknisk serviceutbildning. Optioner på serviceavtal och fördjupad teknisk utbildning samt option på ytterligare en stycken försörjningspendel till akutmottagningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33160000 Operationsteknik, 51400000 Installation av medicinsk och kirurgisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen