110458-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedelsupphandling Färskt bröd hela Värmland
Referensnummer: RS/210674
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Underlaget avser Färskt bröd till hela Värmland.
Med anledning till att regionen har verksamhet utspritt i hela regionen önskar regionen teckna avtal med leverantörer utspridda och butiker i hela länet.
Regionen önskar avtal med:
– Butiker – för fika/konferensfika
– Leverantör av färskt bröd
Regionens behov framgår av bilaga 3.
Leverans sker till enligt bilaga 4 och 5 men övriga verksamheter inom regionen kan också beställa på tecknat avtal.
Köp direkt i butik ska kunna göras och leverans sker enligt överenskommelse.
Beräknad avtalslängd är 2 + 2 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
BUTIK /Bageri/Kafé– fika/konferensfika
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15811000 Brödprodukter, 15811100 Bröd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En till två (1-2) butiker/bagerier/kafé efterfrågas i:
· Forshaga kommun, Forshaga
· Munkfors kommun, Munkfors
· Årjäng kommun, Årjäng
· Kil kommun, Kil
· Filipstad kommun, Filipstad
· Kristinehamn kommun, Kristinehamn
· Eda kommun, Charlottenberg
· Hagfors kommun, Hagfors
· Arvika kommun, Arvika
· Säffle kommun, Säffle
· Sunne kommun, Sunne
· Hammarö kommun, Skoghall
· Grums kommun, Grums
· Storfors kommun, Storfors
· Torsby kommun, Torsby
· Karlstad kommun, Karlstad
Leverantör av färskt bröd
Del nr: 2
Leverans av färskt bröd
• Karlstad kommun, Karlstad
• Arvika kommun, Arvika – gäller endast Ingesunds folkhögskola.