110463-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård till Juridiska fakulteten vid Lunds universitet
Referensnummer: V 2018/1904
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar daglig och periodisk lokalvård i samtliga lokaler på Juridiska fakulteten vid Lunds universitet.
Lokalerna består av publika ytor (lärosalar, bibliotek, studieplatser, café etc), kontor med tillhörande paus-, hygien och kommunikationsytor samt teknik- och förrådsytor. Dessutom finns två hotellrum. Total LOA som är aktuell för uppdraget enligt denna upphandling är cirka 8.000 kvm.
Fakultetens lokaler utgör arbetsplats för cirka 150 anställda och 1.700 studenter. Lokalerna håller öppet veckans alla dagar och är ofta fullsatta. Lokalvårdstjänsten är verksamhetskritisk för fakulteten, därför ställs höga krav på att säljaren skall kunna tillhandahålla denna tjänst på ett mycket tillförlitligt, uthålligt och effektivt sätt med stor yrkesskicklighet och stor erfarenhet. Uppdraget innefattar förutom daglig lokalvård även hantering av entrémattor, golvvård, storstädning, fönsterputs, mottagande och påfyllnad av hygienmaterial samt vissa andra definierade tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Efterfrågat uppdrag omfattar daglig och periodisk lokalvård med återkommande kontroller i samtliga lokaler på Juridiska fakulteten vid Lunds universitet.
Lokalerna består av publika ytor (lärosalar, bibliotek, studieplatser, café etc), kontor med tillhörande paus-, hygien och kommunikationsytor samt (i mindre utsträckning) teknik- och förrådsytor. Dessutom finns två hotellrum. För att verksamheten skall fungera måste de publika ytorna vara färdigstädade klockan 08.00 på morgonen. Kontor och huvuddelen av övriga ytor kan städas dagtid.
Fakultetens lokaler utgör arbetsplats för cirka 150 anställda och 1.700 studenter. Huvuddelen av fakultetens undervisning bedrivs i de egna lärosalarna; bibliotek, läsplatser, grupprum och café är nödvändiga för att studenterna skall kunna bedriva sina självstudier. Fakulteten har arbetat strategiskt med ett effektivt lokalutnyttjande, vilket innebär att här vistas fler personer per ytenhet än vad som normalt förekommer i motsvarande lokaler. Lokalerna håller öppet veckans alla dagar och är ofta fullsatta. Det är stor och ständig omsättning av besökande och mat och dryck förtärs i stor utsträckning. Nedsmutsningsgraden är alltså hög, likaså slitaget. Lokalvården är sålunda verksamhetskritisk och även kortare avbrott, felaktigt utförande eller andra kvalitetsbrister innebär att fakulteten inte kan bedriva sin verksamhet. Slitaget på lokaler och inventarier är som nämnts mycket stort och lokalvården är därför en viktig del i det periodiska underhållet i form av t.ex.. golv- och lädervårdsinsatser. Uppstår kvalitetsbrister i det periodiska underhållet kan stora ekonomiska värden gå förlorade. Mot bakgrund av att lokalvårdstjänsten är så verksamhetskritisk för fakulteten ställs höga krav på att säljaren skall kunna tillhandahålla denna tjänst på ett mycket tillförlitligt, uthålligt och effektivt sätt med stor yrkesskicklighet och stor erfarenhet. Uppdraget innefattar förutom daglig lokalvård även hantering av entrémattor, golvvård, storstädning, fönsterputs, mottagande och påfyllnad av hygienmaterial samt vissa andra definierade tjänster, vilka återfinns i bilagan Städhandbok.Total LOA som är aktuell för uppdraget enligt denna upphandling är cirka 8.000 kvm. Samtliga lokaler som är aktuella för uppdraget enligt denna förfrågan redovisas i bilagan Ritningar.