Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produkter för blåsa och tarm (absorberande och avledande) Del 2
Referensnummer: DNRGS190109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Halland och deltagande kommuners samlade behov av produkter för blåsa och tarm (absorberande och avledande). Upphandlingen är ett omtag och innefattar bl.a. kvarliggande och tappnings-/katetrar, urindroppsamlare, tillbehör till kateter,absorberande skydd, absorberande pyjamasbyxor m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141200 Katetrar, 33141240 Katetertillbehör, 33141621 Inkontinensset, 33771200 Pappersblöjor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen