See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Reparation, underhåll och installation av lås, larm och brandlarm
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för tjänster och produkter inom tre delområden - Lås, låssystem, passage - Inbrottslarm, passagesystem - Brandlarm i Luleå kommuns, Luleå Energi samt Luleå hamns fastigheter och anläggningar som används av kvinnor och män samt flickor och pojkar, med successiva avrop.
Intern identifierare: 2023/411
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35121000 Säkerhetsmateriel
Ytterligare klassificering (cpv): 31625000 Inbrotts- och brandlarm, 31625200 Brandlarmssystem, 35121300 Säkerhetsinstallationer, 35121700 Larmsystem, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 50610000 Reparation och underhåll av säkerhetsutrustning, 75241000 Tjänster för allmän säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Lås
Beskrivning: Mekaniska lås, låssmedtjänster, passage.
Intern identifierare: Lås
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Larm
Beskrivning: larmsystem, passagesystem, fasta överfallslarm och kamera för bevakning
Intern identifierare: Larm
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Brandlarm
Beskrivning: Brandlarm, utrymningslarm, talat utrymningslarm, årliga kontroller
Intern identifierare: Brandlarm