110558-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlarm
Referensnummer: KK20/167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköpings kommun avser att upphandla Personlarm/bärbara larm som ska användas av personal och förtroendevalda. Larmen ska hyras komplett och driftsatt i full funktionalitet. Leverantören av larmutrustning är samordningsansvarig gentemot larmcentral.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121000 Säkerhetsmateriel, 35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen