Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hemtextilier - sampack
Referensnummer: 3.2.1.2020-3952
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39510000 Hushållstextilier
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består i att tillhandahålla olika slags hemtextiler, gardinstänger, hygienartiklar med mera till beställarnas verksamhet. I uppdraget ingår det även att sampaketera vissa av produkterna till ett Startpaket - sampack. "Sampacket" kommer att delas ut som ett startpaket till en nyanländ asylsökande.
Migrationsverket samarbetar med Kriminalvården och Sjöfartsverket i detta uppdrag vilket gör att de båda myndigheterna kommer att vara avropsberättigade från avtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39512000 Sänglinne, 39514000 Badrums- och kökslinne, 39515000 Gardiner, draperier, gardinkappor och rullgardiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen