110610-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Restaurang- och serveringstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Restauratör till Aula Medica.
Referensnummer: 17015/UI 2-458/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
KI har behov av en restauratör till Nanna Svartz restaurang på Campus Solna.
Karolinska Institutet inbjuder företag. Upphandlingen avser restaurangverksamhet och den sker i 2 steg:
Steg 1, som består av en kortfattad företagspresentation med kvalificeringskrav.
Steg 2, utgörs av anbud – från utvalda och kvalificerade Anbudsgivare – ska ha inkommit till KI senast den 1.6.2017.
I upphandlingsdokumenten och dess bilagor är samtliga intäkts-, kostnads- och prisuppgifter exklusive moms, om inget annat anges.
Karolinska Institutet, Organisationsnummer: 202100-2973, Besöksadress: Nobels väg 5, SE-171 77 Stockholm.
Ansökan ska vara KI tillhanda senast nedan angiven tid. För sent inkomna ansökningar beaktas ej. 20.4.2017.
Det slutliga anbudet i Steg 2 ska vara giltigt till och med: 31.10.2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55500000 Matsalstjänster och catering, 55512000 Drift av matsal, 55520000 Catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Steg 2, utgörs av anbud – från utvalda och kvalificerade Anbudsgivare. Driftsstart är beräknad till 1.1.2018.