Officiellt namn: Lunds Kommuns Fastighets AB Postadress: Box 1675 Ort: Lund Postnummer: SE-221 01 Land: Sverige Att: Lars Schantz E-post:lars.schantz@lkf.lund.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Kvarteret Nymfen 1, Lund.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Byggentreprenader
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lund.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Nybyggnad av flerbostadshus inom exploateringsområdet Södra Råby i Lunds kommun.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.