110651-2019 - ResultatSverige-Mellerud: Telekommunikationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operatörstjänster för fast- och mobil telefoni inklusive datatrafik
Referensnummer: UH-2018-110
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Dalslandskommunerna Bengtsfors, Dals-Ed, Färgelanda, Mellerud och Åmål tillsammans med deras kommunala bolag och kommunalförbund avser att upphandla operatörstjänster för kommunens behov av telefoni.
I tjänsten ingår:
— Paketerade funktioner för fast och mobil telefoni samt datatrafik inklusive fasta och mobila operatörstjänster med definierade servicenivåer
— Funktioner för kundtjänst, felhantering, uppföljning, statistik
— Leverantörstjänster för utveckling, utbildning
Kommunen förväntar sig att Leverantören tar ett helhetsansvar för tjänsten så att de tjänster och funktioner som ingår i leveransen också implementeras och levereras på ett professionellt sätt under hela avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 64211000 Tjänster för offentliga telefoner, 64212000 Mobiltelefontjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen