Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bildbyråtjänster
Referensnummer: 2017-0028
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79960000 Foto- och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tillhandahållande av digital bildbank avseende sportrelaterade bilder av primärt dokumentär art, varifrån Svenska Spel ska kunna ladda ned bilder. Upphandlingen omfattar även uppdragsfotografering i samband med specifika idrottsevenemang av diverse slag, eller vid genomförande av enskilda aktiviteter som Svenska Spel arrangerar, ex. vid utbetalningar i samband med Gräsroten.
Se upphandlingsdokument för närmare beskrivning av omfattning, avgränsningar och kvalificeringskrav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej