2. Förfarande
Förfarande
Titel: Rullflakstankar för dricksvatten
Beskrivning: Denna anskaffning omfattar dricksvattentankar monterade på rullflaksram som tillgodoser förmågan att kunna transportera, lagra samt distribuera dricksvatten för Försvarsmaktens krigsorganisations behov. Materielen ska kunna avropas via ett ramavtal av både Försvarsmakten och FMV.
Intern identifierare: 25FMVU3707
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44611500 Vattentankar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Denna anskaffning omfattar dricksvattentankar monterade på rullflaksram som tillgodoser förmågan att kunna transportera, lagra samt distribuera dricksvatten för Försvarsmaktens krigsorganisations behov. Materielen ska kunna avropas via ett ramavtal av både Försvarsmakten och FMV. FMV har för avsikt att förhandla och teckna avtal med en leverantör, Elms Mekaniska AB. Genom avtal med två leverantörer ökas försörjningstryggheten och möjlighet finns att påskynda anskaffning av kritisk materiel till Försvarsmakten.
Intern identifierare: Rullflakstankar för dricksvatten