110794-2017 - ResultatSverige-Kalmar: Grönsaker
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av färsk frukt och grönt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kalmar.
Nuts-kod SE213 Kalmar län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser beställarens behov av färsk frukt och grönt enligt sortimentsspecifikation för enheter inom skolverksamhet, servicehus, centralkök, förskolor m.fl. för successivt uttag under avtalstiden.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
03221000 Grönsaker, 03221112 Morötter, 03221113 Lök, 03221230 Paprika, 03221240 Tomater, 03221260 Svamp, 03221270 Gurka, 03221300 Salladsväxter, 03221320 Salladsblad, 03221340 Spenat, 03221410 Vitkål, 03222111 Bananer, 03222112 Ananas, 03222117 Avokador, 03222118 Kiwifrukt, 03222210 Citroner, 03222220 Apelsiner, 03222320 Äpplen, päron och kvitten, 03222321 Äpplen, 03222334 Plommon, 03222340 Druvor, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15332180 Meloner, 15872300 Örter
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.