2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-system för planering av verksamhetsförlagd utbildning
Beskrivning: Denna upphandling syftar till att införskaffa ett systemstöd för placering av studenter som ska genomföra VFU inom följande områden. Institutionen för hälsovetenskaper har 15 utbildningsprogram som innehåller VFU. Varje läsår placeras cirka 2300 studenter vid 46 olika tillfällen inom cirka 200 olika verksamheter. Institutionen för Beteende-, social- och rättsvetenskap har två utbildningsprogram som innehåller VFU. Varje läsår placeras cirka 220 studenter inom cirka 100 olika verksamheter.
Intern identifierare: ORU 2024/05251
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000