Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Visby Förrådet: Uppförande av modulbyggnad för kontor
Referensnummer: TN 2023/143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontors- och verkstadslokaler vid Region Gotlands vattenverk i Visby är i behov av upprustning och utökning varför ett behov av tillfälliga kontorslokaler har uppstått. Under om- och nybyggnadsperioden avses verksamhetens personal och administration flytta in i en tillfällig byggnad på Skarphällsområdet i nordöstra Visby. Genom upphandling av etablering, hyra (ersättning för nyttjande) och avetablering av en moduluppställning är förhoppningen att den ska täcka detta behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen