110900-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Produkter för tandproteser och tandreglering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tandtekniska produkter och tjänster
Referensnummer: HSN 2021/462
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33138000 Produkter för tandproteser och tandreglering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tandtekniska arbeten inom sex produktgrupper som räknas som specialanpassade medicinska produkter.
Upphandlingen avser såväl tillverkning av specialanpassade produkter som de tjänster från det tandtekniska laboratoriet som krävs för fullgod kvalitet och säkerhet.
För att kunna tillgodose vissa patienters/tandläkares behov av möjlighet till personligt besök hos tandtekniker för anpassning av produkt, eller för arbeten av mer brådskande karaktär, exempelvis reparationer eller proteslagningar, behöver Folktandvården Gotland kunna erbjuda närservicelaboratorier.
Denna upphandling är indelad i två huvudgrupper:• Närservicelaboratorier• Fjärrservicelaboratorier
De sex produktgrupperna är:
• Avtagbar protetik• Fast tandstödd protetik• Bettfysiologisk behandlingsapparatur• Fast och avtagbar inplantatstödd protetik• Apnéskena• Ortodonti
Anbud kan lämnas på antingen närservice eller fjärrservice.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 6
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fjärrservice - Avtagbar protetik
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33132000 Tandimplantat, 33138100 Tandproteser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tillverka och leverera produkter för avtagbar protetetik.
Fjärrservice - Fast tandstödd protetik
Del nr: 2
Tillverka och leverera produkter för fast tandstödd protetik.
Fjärrservice - Bettfysiologisk behandlingsapparatur
Del nr: 3
Tillverkning och leverans av produkter för bettfysiologisk behandlingsapparatur.
Fjärrservice - Fast och avtagbar implantatstödd protetik
Del nr: 4
Tillverkning och leverans av produkter för fast och avtagbar implantatstödd protetik.
Fjärrservice - Apnéskena
Del nr: 5
Tillverkning och leverans av produkter för apnéskena.
Fjärrservice - Ortodonti
Del nr: 6
Tillverkning och leverans av produkter för ortodonti.
Närservice - Avtagbar protetik
Del nr: 7
Tillverkning och leverans av produkter för avtagbar protetik. Närservice ska kunna erbjudas för att kunna tillgodose vissa patienters/tandläkares behov av möjlighet till personligt besök hos tandtekniker för anpassning av produkt, eller för arbeten av mer brådskande karaktär, exempelvis reparationer eller proteslagningar.
Närservice - Fast tandstödd protetik
Del nr: 8
Tillverkning och leverans av produkter för fast tandstödd protetik. Närservice ska kunna erbjudas för att kunna tillgodose vissa patienters/tandläkares behov av möjlighet till personligt besök hos tandtekniker för anpassning av produkt, eller för arbeten av mer brådskande karaktär, exempelvis reparationer eller proteslagningar.
Närservice - Bettfysiologisk behandlingsapparatur
Del nr: 9
Tillverkning och leverans av produkter för bettfysiologisk behandlingsapparatur. Närservice ska kunna erbjudas för att kunna tillgodose vissa patienters/tandläkares behov av möjlighet till personligt besök hos tandtekniker för anpassning av produkt, eller för arbeten av mer brådskande karaktär, exempelvis reparationer eller proteslagningar.
Närservice - Fast och avtagbar implantatstödd protetik
Del nr: 10
Tillverkning och leverans av produkter för fast och avtagbar implantatstödd protetik. Närservice ska kunna erbjudas för att kunna tillgodose vissa patienters/tandläkares behov av möjlighet till personligt besök hos tandtekniker för anpassning av produkt, eller för arbeten av mer brådskande karaktär, exempelvis reparationer eller proteslagningar.
Närservice - Apnéskena
Del nr: 11
Tillverkning och leverans av produkter för apnéskena. Närservice ska kunna erbjudas för att kunna tillgodose vissa patienters/tandläkares behov av möjlighet till personligt besök hos tandtekniker för anpassning av produkt, eller för arbeten av mer brådskande karaktär, exempelvis reparationer eller proteslagningar.
Närservice - Ortodonti
Del nr: 12
Tillverkning och leverans av produkter för ortodonti. Närservice ska kunna erbjudas för att kunna tillgodose vissa patienters/tandläkares behov av möjlighet till personligt besök hos tandtekniker för anpassning av produkt, eller för arbeten av mer brådskande karaktär, exempelvis reparationer eller proteslagningar.