Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljud till Röntgenenheten
Referensnummer: 22RGK275
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
- Införskaffande av 6 st ultraljudssystem avsedda för användning inom radiologin, Region Kronoberg. Inkl installation och återköp av 5st GE Logiq E9 inkl prober.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33112200 Ultraljudsapparat, 33112300 Ultraljudsscanners, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen