110910-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Industrimaskiner – Inhyrning av liftar, bodar och maskiner 2025
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelInhyrning av liftar, bodar och maskiner 2025
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för inhyrning av bodar, liftar och byggmaskiner samt kringliggande produkter. Upphandlingen är uppdelad på två delområden: Delområde 1 - Anläggningsmaskiner, byggmaskiner, bodar och vagnar samt övriga hyresmaskiner. Delområde 2 - Liftar. Upphandlingen är avgränsad från trafikavspärrning och trafikutrustning samt flyttbara lokaler som avser längre uppdrag där separat upphandling kan komma att ske.
Intern identifierareKLF 2024/1742
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 42000000 Industrimaskiner
Ytterligare klassificering (cpv): 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAnbudsområde 1 - Maskiner
BeskrivningAnbudsområde 1 - Anläggningsmaskiner, byggmaskiner, bodar samt kringliggande hyresobjekt
Intern identifierareAnbudsområde 1 - Maskiner
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsområde 2 - Liftar
BeskrivningAnbudsområde 2 - Liftar
Intern identifierareAnbudsområde 2 - Liftar