110972-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lindigö: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt inom hemtjänsten
Referensnummer: 17/228
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om uppdraget.
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla avtal avseende Tvätt inom hemtjänsten till Lidingö stad (Staden).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311100 Tvätthantering, 98312000 Textilrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla avtal avseende tvätt inom hemtjänsten till Lidingö stad (Staden).
Omfattning.
Kommunfullmäktige i Lidingö stad beslutade den 15 juni 2009 att införa valfrihetssystem inom hemtjänsten där avtal träffas med de leverantörer som godkänts att utföra hemtjänstinsatser. Syftet med valfrihetssystemet är att öka den enskildes valfrihet, delaktighet och inflytande.
Valfrihetssystemet innebär att invånare i Lidingö stad som är 65 år eller äldre, och som har beviljats hemtjänst av omsorgs- och socialnämnden, har rätt att välja vem som ska utföra hemtjänstinsatserna. Insatserna består av omvårdnads- respektive serviceinsatser dit tvättjänster räknas. Valet kan göras bland de hemtjänstleverantörer som omsorgs- och socialnämnden har godkänt och tecknat kontrakt med och den enskilde kan byta leverantör om man så vill.
Det fria valet ska ge en ökad fokusering på kvalitet och ge leverantörerna en möjlighet att profilera sina tjänster. De leverantörer som Staden skriver kontrakt med konkurrerar med varandra och Stadens egen hemtjänstverksamhet.
Denna upphandling omfattar tvättjänster till de personer som beviljats serviceinsatsen tvätt och som valt Lidingö stads hemtjänst i egen regi till hemtjänstleverantör samt hemtjänstenheternas personaltvätt.
Uppdraget innefattar hämtning av tvätt, transport till tvätteri, sortering, vattentvätt, torkning och vikning, mangling samt leverans av färdig tvätt till kunder eller respektive hemtjänstenhet. Även strykning av kläder ingår.
Efter särskilt biståndsbeslut kan en kund beviljas strykning av tvätt. Serviceinsatsen tvätt beviljas enligt socialtjänstlagen, SoL. Insatsen beviljas av en biståndsbedömare inom Staden och den kan variera beroende på kundens behov.
Mer information om Lidingö stad, bl.a. om Stadens hemtjänst i egen regi, finns på www.lidingo.se.
Tjänsten utförs idag av Samhall AB.
Anbudets form och innehåll.
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska om svensk version saknas. Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, antingen genom e-signering eller genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
OBS! Anbud lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.