111249-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Prenumerationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Prenumerationstjänst
Referensnummer: SRF1751
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79980000 Prenumerationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Programbolagen eftersöker en (1) leverantör av prenumerationstjänster som kan leverera prenumerationer av både svensk och utländsk dag- och fackpress enligt vad som närmare framgår av kravspecifikationen. Leverantören ska svara för att prenumerationerna hålls aktuella och uppdaterade bl a avseende prenumerationsperiod och mottagare av prenumerationen. I vissa fall har Programbolagen också behov av prenumerationer på specifika facktidskrifter (både svenska och utländska). Vidare efterfrågar Programbolagen en leverantör som kan erbjuda digitala prenumerationer och databaser.
Upphandlingen avser prenumerationstjänster för samtliga Programbolag.
Avtalets beräknade värde uppgår till ca sex (6) MSEK årligen. SRF garanterar inte några volymer under avtalsperioden.
Övergripande omfattning av tjänst.
— Handhavande av befintliga prenumerationer.
— Ny-prenumerationer av facktidskrifter, både utländska och svenska.
— Erbjudande om digitala prenumerationer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen