111282-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Flygfotogen
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tankning inrikes civila flygplatser
Referensnummer: FM2021-4171
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09131000 Flygfotogen
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling för inrikes civila flygplatser för att möjliggöra tankning av Jet A1 för Försvarsmaktens flygfarkoster som exempelvis transport- och statsflyg samt helikopterar. Majoriteten av tankningarna sker i Stockholm samt på ett tjugotal orter runtom i Sverige. Uppskattad årlig förbrukning är ca 1500-1800 m3 men kan variera från år till år, några volymer garanteras inte.
Försvarsmakten ställer höga kvalitetskrav gällande flygdrivmedel Jet A1 samt  att arbetssätt och rutiner innehåller referenser till industristandard för branschen enligt gällande norm. Leverantören ska också tillmötesgå för branschen accepterade öppettider rörande tankning samt beskriva vilka betalningsmedel som accepteras och med vilken framförhållning tankning kan genomföras. Det ska även finnas möjlighet att kontakta kundtjänst mellan vissa tider samt att omkostnader ska specificeras för respektive flygplats.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av tankning vid flygplats, jet A1.