111356-2018 - ÄndringSverige-Falkenberg: Kollektivtrafik med tåg
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Öresundståg 2020
Referensnummer: 356/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett samlat och inte uppdelbart åtagande ("Trafikåtagande") avseende planering och drift av den svenska delen av Öresundstågtrafiken, inklusive försäljning och ombordservice. I Trafikåtagandet ingår även underhåll av fordon; dagligt, förebyggande och avhjälpande underhåll samt så kallat tungt underhåll, inklusive krockskador och vandalism.
Se vidare bilagt dokument "Prekvalificering Öresundståg 2020".