11139-2023 - ResultatSverige-Lund: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sanering av folktandvårdskliniker
Referensnummer: FTV/220118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att tillgodose Folktandvården Skånes behov av kvicksilversanering, rengöring av buffertankar, utjämningskärl och sekretkärl samt årlig funktionskontroll och sanering/tömning av vattenlås och golvbrunn.
Upphandlingen omfattar samtliga folktandvårdskliniker för Folktandvården Skåne.
Upphandlingen är indelad i fyra (4) anbudsområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Periodisk rengöring av buffertank med mera
Del nr: Anbudsområde 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Periodisk rengöring av buffertank med mera.
Kvicksilversanering vid akuta stopp i avloppsledning
Del nr: Anbudsområde 2
Kvicksilversanering vid akuta stopp i avloppsledning.
Kvicksilversanering påkallad av Miljöförvaltningen
Del nr: Anbudsområde 3
Kvicksilversanering påkallad av Miljöförvaltningen.
Kvicksilversanering vid avveckling av tandvårdsklinik
Del nr: Anbudsområde 4