Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Industriteknisk utbildning Karlskoga
Referensnummer: Af-2018/0006 5038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering.
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildningen med Industriteknisk inriktning för leveransorten Karlskoga, med preliminär avtalsperiod 1.5.2018-30.4.2019 och med möjlighet att förlänga upp till tre år. Utbildningen som upphandlas kommer att ersätta Arbetsförmedlingens befintliga utbildningar inom områdena verkstadsteknik samt svets- och plåtbearbetning, där avtalen går ut 28.2.2018 respektive 30.11.2018. Detta medför inledningsvis att endast verkstadsteknik kommer att avropas fram tills 30.11.2018 och efter detta datum även svets- och plåtbearbetning. Utbildningen som upphandlas rymmer utbildningsinslag/moduler som kan hänföras till ett stort antal yrken/yrkesbenämningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80000000 Undervisning och utbildning, 80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildningen med Industriteknisk inriktning för leveransorten Karlskoga, med preliminär avtalsperiod 1.5.2018-30.4.2019 och med möjlighet att förlänga upp till tre år. Utbildningen som upphandlas kommer att ersätta Arbetsförmedlingens befintliga utbildningar inom områdena verkstadsteknik samt svets- och plåtbearbetning, där avtalen går ut 28.2.2018 respektive 30.11.2018. Detta medför inledningsvis att endast verkstadsteknik kommer att avropas fram tills 30.112018 och efter detta datum även svets- och plåtbearbetning. Utbildningen som upphandlas rymmer utbildningsinslag/moduler som kan hänföras till ett stort antal yrken/yrkesbenämningar.