11140-2017 - ResultatSverige-Helsingborg: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare Landborgskopplingen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Landborgskopplingen kommer att innebära att tillgängligheten till stadskärnan förbättras, vilket i sin tur ger bättre förutsättningar för stadsliv och handel. Den kommer också att medföra en attraktivare Rosenträdgård med tydligare historisk koppling, en mer tillgänglig Billeplats, en tryggare och trivsammare Himmelriksgränd och en attraktiv mötesplats nedanför Hallbergs trappor. I projekt Landborgskopplingen ingår 600 bilplatser och 600 cykelparkeringar. En trygg och tillgänglig gång- och cykelkoppling med hisslösning och ramper som kommer att binda ihop centrum och delarna ovanför Landborgen, ingår också i projektet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.