11142-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Programrelaterade tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbutveckling och -förvaltning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Teknisk utveckling av nya webbtjänster och förvaltning av befintliga. Uppdraget består av (1) utveckling av backend för webbtjänsten Svensk Filmdatabas och (2) förvaltning av Filminstitutets befintliga webbplatser filminstitutet.se, filmarkivet.se, nordicwomeninfilm.com och guldbaggen.se samt den nya versionen av Svensk Filmdatabas, när den är lanserad.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72260000 Programrelaterade tjänster, 72212222 Programvaruutvecklingstjänster för webbservrar, 72212610 Programvaruutvecklingstjänster för databas, 72262000 Utveckling av programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72320000 Databastjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.