111427-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Bank- och investeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Banktjänster
Referensnummer: 2022-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66100000 Bank- och investeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar följande banktjänster:
Kontostruktur med räntevillkor
Koncernkonto med kredit och räntevillkor
Internetbank
BankID
Löneförmedling och lönespecifikationer
Betalningsförmedling
Swish
E-faktura
Ekonomiskt bistånd och inackorderingsbidrag
Korttjänster
Service, säkerhet och tillgänglighet
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66110000 Banktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Kalmar kommun, dess kommunala bolag och förbund enligt punkt 1.1.4 nedan inbjuder till att lämna anbud i upphandlingen Banktjänster, enligt detta upphandlingsdokument och dess bifogade handlingar.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar kommun, de kommunala bolagen och förbunden enligt punkt 1.1.4 som ”beställaren” och anbudsgivaren som ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, upphandlingsenheten.
Kontaktpersoner
Beställarens kontaktperson för upphandlingen är:
Bernt Lindquist, upphandlare
tfn: +46 (0)480-450557
e-post: bernt.lindquist@kalmar.se
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2023-03-23 16:00.
Omfattning
Beställaren avser att upphandla koncernkontosystem och andra banktjänster.
Upphandlingen omfattar:
Upphandlingen omfattar inte:
Kortinlösen och betalterminaler
Kontanthantering
Lån
Placeringar
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 3.000.000 SEK.
Beställaren förbinder sig inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Ramavtalets omfattning kan komma att förändras under avtalsperioden om beställarens verksamhet ändras efter till exempel politiska beslut om privatisering av verksamhet, försäljning och/eller bildande av kommunala bolag med mera.
Skadestånd
Leverantören ska hålla beställaren skadelös för varje skada eller brist som orsakas beställaren på grund av leverantörens avtalsbrott.
Bilagor
Bilaga 1 Sanningsförsäkran
Bilaga 2 Undertecknande av anbud
Bilaga 3 Kravspecifikation
Bilaga 4 Anbudspriser