111429-2018 - ResultatSverige-Vänersborg: Läkemedel
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel 2018
Referensnummer: RS 2017-03236
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (”VGR”) har genomfört en upphandling avseende läkemedel för VGR:s förvaltningar, kommuner och privata vårdgivare, vilka VGR har avtal med samt betalningsansvar för.
Upphandlingen avsåg 274 positioner som skulle utvärderas och tilldelas var för sig.
Totalt värde för positionerna som upphandlingen avsåg var ca 505 000 000 SEK/år.
Anbud inkom på 157 av de 274 positionerna.
Avtal tecknades för 145 positioner till ett totalt värde om ca. 324 000 000 SEK/år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 274 posiitioner
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel.