111437-2018 - ResultatSverige-Vänersborg: Läkemedel
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel för slutenvårdsdos 2018
Referensnummer: RS 2017-03372
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (”VGR”) har genomfört en upphandling avseende läkemedel för slutenvårdsdos.
Upphandlingen avsåg 16 positioner som skulle utvärderas och tilldelas var för sig.
Totalt värde för positionerna som upphandlingen avsåg var ca 7 300 000 SEK/år.
Anbud inkom på 8 av de 16 positionerna.
Avtal tecknades för 5 positioner till ett totalt värde om ca. 3 000 000 SEK/år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Pos 1-16
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Läkemedel för slutenvårdsdos.