111443-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lingenässkolan Nybyggnad.
Referensnummer: TN 2015/212
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ärende-nr: TN 2015/212.
Följande uppgifter utgör inte underlag för anbud utan tjänar endast som orientering.
Objektet omfattar nybyggnad av skola F-6, särskola, skola AST, storkök, sporthall, administrativa utrymmen, div, garage-/förrådsbyggnader samt skoltomt med planteringar, parkeringsplatser, kommunikationsytor, spelplaner och lekutrustning.
Skolan kommer att ha ca 800 elever och 150 personal. Byggnaden består av 8 sammanbyggda huskroppar, samt ett antal förråd och garage. I byggnad A finns själva huvudentré och reception men även bibliotek och musiklokaler.
Från byggnad A når man de flesta andra byggnader. I norr ansluter byggnaderna F och G – i byggnad F ligger administrationen och i byggnad G särskolan med en avdelning för flerfunktionshindrade (F) och en avdelning för elever med autismspektrum-tillstånd (AST). Denna byggnad har även separata entréer.
Väster om byggnad A ligger byggnaderna D och E – tvåvåningsbyggnader identiska så när som på den anslutande entrén mot byggnad A. Här ligger själva grundskolelokalerna och fritidsverksamheten.
Söder om byggnad A ligger byggnad B med matsalar, storkök, slöjdsalar samt personalutrymmen (personalrum, vaktmästeri och städcentral). I anslutning till vaktmästarens inlastning vid lastgården ligger byggnad H – vaktmästarens garage och miljöhus.
Väster om byggnad B ligger byggnad C – idrottshall med omklädningsrum.
Konstruktion:
Byggnad A uppförs med platsgjuten betong i stomme och stålpelare med utfackningsväggar av glaspartier.
Byggnad B, C, D och E uppförs i prefabricerad betong med fasadtegel och fasad av stålplåt.
Byggnad F och G uppförs med regelstomme och fasadmaterial av skivmaterial.
Bruttoarea ca 13 300 m².
Behandlad tomtarea ca 48 000 m².
Se mer under punkt AFB.22 i förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen