111447-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Eldistribution
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad lokalnät Kungsholmen, Fredhäll och Lilla Essingen
Referensnummer: UH-2018-49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65310000 Eldistribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser ombyggnad av mellanspännings-, lågspännings- och kontrollkabelnät på sydöstra Kungsholmen, Fredhäll och Lilla Essingen. Uppdragen utförs som en utförandeentreprenad.
Strategiskt material tillhandahålls och avropas på Ellevios avtal. Utförande i fält planerat till perioden 2019-2020.
För denna upphandling kommer två stycken tilldelningsbeslut att fattas enligt nedan:
Anbudsområde 1: Sydöstra Kungsholmen.
Anbudsområde 2: Fredhäll och Lilla Essingen.
OBS! Sammanställningen ovan för anbudsområde 1 och 2 avser uppskattade mängder och längder.
Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett eller två anbudsobjekt.
FFU kommer skickas till kvalificerade leverantörer i e-avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Enligt beskrivning i annonsen.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1: Sydöstra Kungsholmen
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65310000 Eldistribution, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 45221230 Schakt, 45112000 Grävning och schaktning, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet avser att byta ut ca 10,2 km 11 kV kabel, 16,4 km 0,4 kV kabel, 4,2 km kontrollkabel och total schaktsträcka ca 4,5 km.
Projektet avser att byta ut ca 10,6 km 11 kV kabel, 10,2 km 0,4 kV kabel, 3,1 km kontrollkabel och total schaktsträcka ca 3,3 km.
Anbudsområde 2: Fredhäll och Lilla Essingen
Del nr: 2
65310000 Eldistribution, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 45221230 Schakt, 45112000 Grävning och schaktning, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar