111454-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Strålningsdosmätare
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stråldosimeter för sentinel node biopsi
Referensnummer: K 2021-8561
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38341200 Strålningsdosmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsinbjudan
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för upphandling av köpekontrakt gällande Stråldosimeter för sentinel node biopsi (vidare kallad MTU). Huvudbeställare är Karolinska Universitetssjukhuset.
Karolinska söker med upphandlingen efter de mest kvalificerade leverantörerna inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för verksamheten är att antagna leverantörer kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta.Antagen leverantör kommer att vara en mycket viktig partner med ett nära samarbete i Karolinskas vårdflöde inom upphandlat område.
Upphandlingen avser komplett funktion för stråldosimeter/gammadetektionssystem inklusive tillbehör, reservdelar och underhållsavtal samt ett långsiktigt leverantörs- och produktansvar under utrustningens livstid, även efter detta avtals upphörande.
Upphandlingen avser pris per styck.