11146-2017 - ResultatSverige-Linköping: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Städtjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östergötlands län.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar städning m.m. av Bussväntsal i Linköpings resecentrum, Östgötatrafikens Kundcenter på Linköpings resecentrum, Förarlokal på Linköpings resecentrum (Fjärrbussterminalen), Östgötatrafikens serviceverkstad på Gesällgatan 5, Kundcenter på Norrköpings resecentrum och Förarlokal på Norrköpings resecentrum.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90919200 Kontorsstädning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.