See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Verksamhetssystem för kostplanering och upphandlingsstöd 2025
Beskrivning: Vi inbjuder er att lämna anbud på två vitala systemstöd för våra kostenheter i södra dalarna. Del 1 fokuserar på systemstöd för kostplanering med funktioner för näringsanalys, specialkost, livsmedelsregister, recept, matsedlar, beställningar, produktion, kundregister, matlådor, inköp, kantiner, dataanalys och fakturering. Del 2 avser systemstöd för livmedelsupphandling och svinn med stöd för upphandling, inköpsstatistik, rapporter, svinnhantering och skolprogrammet. Målet är användarvänliga system som effektiviserar måltidsproduktionen för förskola, skola och äldreomsorg, säkerställer ekonomisk uppföljning och kvalitet. Allergener ska tydligt framgå och specialkost hanteras säkert. Systemen ska bidra till bättre processer, budgethållning, effektiv inköpsplanering och underlag för framtida upphandlingar. Vi söker leverantör som kan ge rådgivning för optimal användning och utveckling av våra verksamheter.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kostplaneringssystem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94165:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48972000 Programvara för etikettering, 48490000 Programvara för upphandling, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48430000 Programvara för lagerförvaltning, 48480000 Programvara för försäljning, marknadsföring och affärsunderrättelser, 48410000 Programvara för investeringshantering och deklaration
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Upphandlingsstöd och svinnmodul
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94165:Lot:2